JEI Esala Poya Day

සිදුහත් කුමරු මහාමායා දේවියගේ කුසෙහි පිළිසිඳ ගැනීම සිදුවූයේද මෙම ඇසළ පොහෝ දිනයේදීය. වෙස්සන්තර භවයෙන් පසු තුසිත දෙව්ලොව උපන් අප මහා බෝසතාණන් වහන්සේ මහාමායා දේවියගේ කුසෙහි පිළිසිඳ ගත් සේක.

esala
සිදුහත් කුමරු සහ යසෝදරා කුමරියගේ පුත්‍රයා වන රාහුල කුමරු උපත ලැබුවේද මෙම පොහෝ දිනයේදීය. කෙසේ වෙතත් සිදුහත් කුමරු වයස අවුරුදු විසිනවයේදීම මේ දිනයේම සතර පෙර නිමිති දැක ගිහි ජීවිතය අත්හැරියේය.
esala
මේ අතර, සිද්ධාර්ථ කුමාරයා තාපසයකුගේ සිවුරු පොරවාගෙන බුද්ධත්වය හෝ බුදු බව සොයා ගියේ මහලු මිනිසෙකු, රෝගියෙකු සහ මළ සිරුරක් හමුවීමෙන් පසු ගිහි ජීවිතය ගැන කලකිරුණු බැවිනි.

තමා ඇතුළු සියලු දෙනාම මහලු විය, අසනීප සහ මරණයෙන් පසු විය යුතු බව සිද්ධාර්ථ තේරුම් ගත්තේය. බුදුරජාණන් වහන්සේ බුද්ධත්වයට පත්වී වසර හයකට පසු වෙසක් පොහොය දිනයේදීය.

සතර පෙර නිමිති
වයසක මිනිහෙක්
ලෙඩෙක්
මළ සිරුරක්
ශුද්ධ මිනිසෙක්
esala
බුදුන් වහන්සේ සිය ප්‍රථම ධර්ම දේශනය වන ධම්මචක්කප්පවතන සූත්‍රය ශ්‍රාවකයන් පස්දෙනාට දේශනා කළහ. අන්තිමට කොණ්ඩඤ්ඤ මහ තෙරුන් වහන්සේ රහත් වුණා.
esala
බුදුරජාණන් වහන්සේ තව්තිසා දෙව්ලොවට වැඩම කර මාතෘ දිව්‍ය රාජයා (මහාමායා දේවිය) ඇතුළු දෙවිවරුන්ට අභිධර්මය දේශනා කළ සේක.
esala
බුදුරජාණන් වහන්සේ ගන්ධම්භ රුක් මුලදී ශාක්‍ය වංශිකයන්ගේ මමත්වය බිඳීමට උත්සාහ කරනවා.

බුදුන් වහන්සේ අහසට නැඟී වැඩිය සේක. දෙවනුව බුදුන් වහන්සේ එම ක්‍රියාවලිය ආපසු හැරවූ සේක. ඉන් පසු බුදුරජාණන් වහන්සේ තම සිරුරේ දකුණු පසින් ගින්දර ද වම් පසින් ජලය ද නික්මෙන සේ නිර්මාණය කළ සේක. බුදුන් වහන්සේ ද තම ශරීරයෙන් දීප්තිමත් ආලෝක කිරණ හයක් නිකුත් කළහ.
esala
ඇසළ පොහෝ දින සිදු වූ තවත් වැදගත් සිදුවීමක් නම් ශ්‍රී ලාංකිකයෙකුගේ ප්‍රථම උපසම්පදාව සිදු වූයේ අනුරාධපුරයේදීය. මේ අතර මිහිඳු මහරහතන් වහන්සේ විසින් උපසම්පදාව ලැබූ උපසම්පදා භික්ෂූන් වහන්සේ නමක් ලෙස දේවානම්පියතිස්ස රජුගේ බෑණනුවන් වූ අරිත්ත කුමරු සහ සිංහලයන් පනස්හය දෙනෙක් ද ලැබූහ

තවත් වැදගත් සිදුවීමක් වන්නේ මෙම පොහොය දිනයේ භික්ෂූන් වහන්සේලා සඳහා වස් කාලය ආරම්භ කිරීමයි. මෙම පොහොයට පසු දින වස් කාලය ආරම්භ වේ. කෙසේ වෙතත්, වස් කාලය ඇසළ පොහොය දින ආරම්භ කිරීමට නොහැකි වූ භික්ෂූන් වහන්සේලාට එළඹෙන නිකිණි පොහොය (අගෝස්තු මාසය) පොහොය දිනට පසු වස් ආරම්භ කිරීමට අවසර ලැබේ.

මෙම ඇසළ පොහෝ දින ශ්‍රී දළදා වහන්සේ ලක්දිවට වැඩම කරවන ලද්දේ දන්ත කුමරු සහ ඉන්දීය කාලිංග රජුගේ දියණිය වූ හේමමාලා කුමරිය විසිනි

හින්දු රජවරුන් දළදා වහන්සේ විනාශ කිරීමට උත්සාහ කරනු ඇතැයි එවකට කාලිංග රජු දැඩි ලෙස බිය විය. එම නිසා රජතුමා තම දියණිය වන හේමමාලා කුමරියට සහ ඇගේ සැමියා වන දන්ත කුමරුට දළදා වහන්සේ ලංකාවට වැඩම කරවීමට උපදෙස් දුන්නේය. ශ්‍රී ලාංකේය රජතුමා හොඳ ආගමික බෞද්ධයෙක් වූ අතර කාලිංග රජු සිතුවේ ශ්‍රී දළදා සමිඳුන් ආරක්‍ෂා කරන තැනය.

හේමමාලා කුමරිය සාමාන්‍ය ගැහැනියක ලෙස සැරසී දළදා සඟවා ගෙන සිය කෙස් කළඹේ සඟවාගෙන සිටියාය. ඔවුන් දෙදෙනාම තමලිත්ති, කාලිංග වරායෙන් පිටත් වී ලංකාවට යාත්‍රා කර ලංකාපට්ඨානයට ගොඩ බැස්සේය. ඉන් පසු හේමමාලා කුමරිය සහ දන්ත කුමරු පා ගමනින් අනුරාධපුරයට වැඩම කර දළදා වහන්සේ කිත්සිරිමෙවන් රජුට භාර දුන්හ.
esala

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *